کنتور برق آنالوگ

کنتور برق فرعی اکتیو سه فاز آنالوگ کنتور سازی ایران

کنتور برق فرعی اکتیو سه فاز آنالوگ کنتور سازی ایران

کنتور برق فرعی تکفاز آنالوگ

کنتور برق فرعی تکفاز آنالوگ

محاسبه میزان انرژی الکتریکی مصرف شده در ساختمان‌های مسکونی، اداری، صنعتی و تجاری با استفاده از کنتور برق صورت می‌گیرد. کنتور برق آنالوگ اولین و معروف‌ترین نوع کنتور برق است که از گذشته در موارد زیادی به کار گرفته شده است. سیستم کنتور برق تک ‌فاز آنالوگ، به شکل خیلی ساده‌ای طراحی و ساخته شده است و چون جریان الکتریکی مصرفی را فقط با یک نرخ مشخص و ثابت محاسبه می‌کنند، بنابراین کنتور تک تعرفه نیز نامیده می‌شود. مقدار برقی که توسط مشترک مصرف شده است از طریق از نمراتورهای کنترل موجود در درون دستگاه و کم کردن عدد کنتور فعلی از عدد کنتور قبلی (عدد ثبت شده در ماه قبل) به دست می‌آید. 

بعد از آن نرخ ثابت میان باری را در عدد به دست آمده ضرب می‌کنند، سپس نتیجه را در قیمت تعیین شده برای هر کیلو وات برقی که مصرف شده ضرب کرده و حاصل نهایی بهای برق  مصرفی مشترک خواهد بود. این مدل کنترل که به کنتور برق مکانیکی نیز شناخته شده، به سه دسته کنتور آنالوگ تک فاز، کنتور آنالوگ سه فاز (غیر دیماندی) و کنتور سه فاز (دیماندی) تقسیم می‌شوند. 

کنتورهای تک فاز مکانیکی با توجه به جریان اسمی در سه نوع کنتور، ۵، ۱۵ و ۲۵ آمپر وجود دارند که با ولتاژ ۲۲۰ ولت کار می‌کنند. کنتورهای مکانیکی غیر دیماندی در دو جریان ۱۰ و ۲۵ آمپر با ولتاژ ۲۲۰ تا ۳۸۰ ولت کار می‌کنند و کنتورهای مکانیکی سه فاز دیماندی جریان ۵ آمپر دارند که با ولتاژ ۲۲۰ تا ۳۶۰ ولت عمل می‌کنند.

مدار داخلی کنتور برق آنالوگ

همان گونه که قبل‌تر اشاره کردیم کنتورهای برق بر اساس نیروی الکترومغناطیسی عمل می‌کنند و کاربرد اصلی آن‌ها محاسبه انرژی الکتریکی مصرف شده خواهد بود و یا این که همان برق مصرف شده توسط کاربران مناطق مختلف (کاربران تجاری، خانگی و صنعتی) را اندازه گیری می‌کند. به هر اندازه‌ای که مقدار جریان اندازه گیری شده دقیق‌تر باشد افراد می‌توانند حق پرداخت منصفانه‌تری را دارند. مزیت دیگر اندازه گیری دقیق این است که کارشناسان هم با تصمیمات و محاسبات بهتری روبه‌رو می‌شوند. کنتور برق انرژی الکتریکی اندازه گیری شده را به صورت کیلو وات ژول نشان می‌دهد، حال این مقدار در کنتور‌های مکانیکی و دیجیتالی متفاوت نیست اما اندازه گیری توسط کنتورهای دیجیتالی دقیق‌تر انجام می‌شود. می‌توانید کنتورهای برق را در ساختمان‌های مختلف تجاری، مسکونی، اداری و… در تعداد واحدهای مختلف مورد استفاده قرار دهید. در این صورت است که مقدار جریان اندازه گیری شده دقیق محاسبه می‌شود و پول یا هزینه پرداختی هم به همان اندازه منصفانه پرداخت می‌شود.

خرید کنتور برق

همان طور که می دانید کنتور برق از اصلی ترین تجهیزات الکترونیکی به حساب می آید که در هر خانه و یا کارگاهی برای انواع مصارف چه برق تکفاز یا سه فاز استفاده می شود.با استفاده از کنتور به هزینه توان مصرفی که باید پرداخت کنید پی می بردید به همین جهت انتخاب مناسب برای خرید اینترنتی کنتور‌برق نوع کنتور تاثیر به سزایی در هزینه تمام شده شما خواهد داشت.انواع کنتور شامل مکانیکی ، دیجیتال ، خانگی ، صنعتی ، تک فاز ، سه فاز و… می باشد که این محصولات بر اساس محل و مکان مورد استفاده به انواع مختلفی تقسیم می شوند و روش محاسبه هر کدام با دیگری تفاوت دارد.به طور مثال در مصارف خانگی بیشتر از کنتور های تک فاز و مصارف صنعتی ، کنتور سه فاز استفاده می شود.در نتیجه این موارد قبل از خرید کنتور برق می بایست با کارشناسان و متخصصان این حوزه مشورت کنید و مناسب ترین کنتور را با توجه به محل مورد نیاز خود انتخاب کنید تا هم در هزینه محاسباتی صرفه جویی شود و هم از خطراتی احتمالی مربوط به برق جلوگیری شود.

همان طور که گفته شد کنتور‌برق دارای انواع مختلفی می باشد و باید بر اساس مکان و نیاز خود آن ها را خریداری کنید.پس از انتخاب کنتور مناسب خود می بایست بین ویژگی هایی که هر مدل از کنتور ها دارا می باشند انتخابی انجام دهید که هر کدام از آنها بر قیمت کنتور برق تاثیر گذار می باشند.به طور مثال ویژگی هایی چون مقاومت در برابر نوسانات و جریان های شوکی ، کنتور بدون محدودیت طول عمر برای تعویض قطعات ، مقاوم در برابر تغییرات دمایی و تشعشعات رادیویی ، قرائت آسان و آنی مقدار مصرف برق ، قابل نصب در شرایط آب و هوایی مختلف ، قابلیت عرضه در رنج های مختلف ولتاژی و جریانی و … نوعی از ویژگی های مهم و تاثیر گذار در قیمت کنتور برق می باشند که صرفا نیاز شما تایین کننده مدل و قیمت کنتور برق قدیمی می باشد.

کنتور برق آنالوگ - الکترو جزایری

کنتور برق قدیمی

اساس کار کنتور ‌آنالوگ طبق نیروی الکترومغناطیسی است. در صورتی که جریان برق از یک سیم پیچ عبور کند، یک میدان مغناطیسی در اطراف آن ایجاد می‌شود که جهت و شدت آن بسته به میزان جریانی است که از سیم‌پیچ عبور می‌کند. درون بیشتر کنتورهای تک فاز مکانیکی دو سیم‌پیچ وجود دارد که یکی از این سیم‌پیچ‌ها (سیم‌پیچ جریان یا بوبین جریان) نسبت به سیم‌پیچ دیگر (سیم‌پیچ ولتاژ یا بوبین ولتاژ) ضخیم‌تر بوده، یعنی قطر بیشتری دارد ولی تعداد دورش کمتراست. 

مصرف کننده‌های الکتریکی زمانی که کنتور وارد مدار می‌شود، شروع به فعالیت می‌کنند، سپس جریان مصرف کننده از بوبین می‌گذرد، بنابراین یک میدان مغناطیسی توسط سیم‌پیچ تولید می‌شود. جایگاه بوبین ولتاژ در بالای دیسک یا صفحه دوار است که معمولا میدان مغناطیسی دارد. همچنین تعیین قدرت میدان بوبین جریان توسط مصرف کننده انجام می‌شود و محل قرار گرفتن آن در پایین دیسک است.  تاثیر میدان روی دیسک باعث شروع چرخش صفحه می‌شود و در واقع هر چقدر صفحه با سرعت بیشتری بچرخد، مقدار انرژی الکتریکی به همان نسبت افزایش می‌یابد و عدد بالاتری را در کنتور می‌توان مشاهده کرد. آهنربایی که به شکل نعل است موجب ثبات در دیسک شده و از انحراف دیسک در محور عمودی جلوگیری می‌کند.

➖➖➖➖➖➖➖➖

☎️ با یک مشاوره رایگان از فروشگاه الکترو جزایری بهترین را انتخاب کنید! ☎️

02133903256

    02133530824    

   09127027355   

➖➖➖➖➖➖➖➖

کنتور فرعی برق آنالوگ

کنتور فرعی برق آنالوگ بعد از کنترل اصلی یا مادر برای به دست آوردن اطلاعاتی دقیق‌تر و جامع‌تر از مقدار انرژی مصرفی و به وسیله مصرف‌ کننده‌های شخصی (نه اداره برق) نصب می‌شود. بر خلاف کنتور‌های برق اصلی، برای نصب کنتورهای فرعی به هیچ تاییدیه و مجوزی از اداره برق استان نیازی نیست. کنتورهای مکانیکی‌، تک فاز، سه فاز و صنعتی همگی زیر مجموعه کنتورهای فرعی محسوب می‌شوند و برای محاسبه مقدار انرژی مصرفی در تمام سیستم‌های برقی به خصوص کنتورها، از واحد کیلو وات بر ساعت بهره می‌گیرند. 

باید گفت تقسیم‌بندی مدل‌های مختلف کنتور با توجه به مکانی که این کنتورها به کار می‌روند، صورت می‌گیرد و روش محاسبه هر یک با مدل دیگر فرق دارد. همچنین ویژگی‌های  ظاهری، قیمت،  برند، مشخصات فنی و… هر کدام از کنتورهای فرعی برق با کنتورهای دیگر متمایز است. کنتور فرعی برق آنالوگ تک فاز در هر ساختمان برای تعیین دقیق مقدار مصرف هر مصرف کننده خریداری می‌شود.

قیمت کنتور برق آنالوگ

همانطور که گفته شد، انواع گوناگونی از کنتور وجود دارد که قیمت آن‌ها بر اساس مدل  تک فاز یا سه فاز بودن کنتور متفاوت خواهد بود. مدل‌های زیادی در بازار وجود دارد که با مقایسه آن‌ها می‌توان بهترین گزینه را تهیه کرد. کنتور برق آنالوگ در فروشگاه‌های مختلفی به فروش می‌رسد و قیمت آن‌ها بسته به مواردی مثل جنس محصول، نو یا دست دوم بودن و… تعیین می‌شود. 

در صورتی که در مورد محصول مورد نظر خود، اطلاعات کافی در اختیار ندارید، برای اطمینان از فروشگاه‌های معتبری که در زمینه فروش کنتور آنالوگ فعالیت دارند، کمک‌های لازم را دریافت کنید تا بتوانید محصول را با اطمینان خاطر و قیمت به صرفه‌تری تهیه کنید.

به روزرسانی در تاریخ 1 مرداد 1402

‫0/5 ‫(0 نظر)