کنتور برق

کنتور دیجیتال سه فاز افزار ازما

کنتور دیجیتال سه فاز افزار ازما

تماس بگیرید
کنتور برق فرعی اکتیو سه فاز آنالوگ کنتور سازی ایران

کنتور برق فرعی اکتیو سه فاز آنالوگ کنتور سازی ایران

تماس بگیرید
کنتور دیجیتال تک فاز توس

کنتور دیجیتال تک فاز توس

تماس بگیرید
کنتور دیجیتال سه فاز توس مدل MTF301

کنتور دیجیتال سه فاز توس مدل MTF301

تماس بگیرید
کنتور برق فرعی تکفاز آنالوگ

کنتور برق فرعی تکفاز آنالوگ

تماس بگیرید

احتمالا همه شما کنتور برق را دیده باشید چون در قسمت ورودی تمام ساختمان‌ها نصب می‌شود و یا تابحال برای خرید کنتور برق اقدام کرده باشد. میزان انرژی الکتریکی یا همان جریان برقی که به خانه‌ها وارد می‌شود را به خوبی اندازه گیری می‌کند. تولید کنتورهای برقی به صورت تک فاز یا سه فاز است که مدل تک فاز را برای برق تک فاز شهری و مدل سه فاز را برای اندازه گیری جریان سه فاز استفاد می‌کنند.

میزان برقی که در هر ساختمان مصرف می‌شود توسط این وسیله اندازه گیری شده و بر حسب کیلو وات ساعت خواهد بود. این میزان برق با اعدادی روی صفحه نمایش کنتور نمایش داده می‌شوند و اداره برق با ثبت آن و محاسباتی که انجام می‌دهد هزینه نهایی را به مشترکین خود اعلام می‌کند. در نهایت هم بایستی آن هزینه پرداخت شود که بتوانید از جریان برق به خوبی استفاده کنید.

کنتورهای برق قدیمی بر اساس نیروی مغناطیسی کار می‌کردند یعنی زمانی که جریان برق از سیم پیچ عبور کند میدانی مغناطیسی اطراف آن ایجاد می‌شود. جهت و شدت این میدان هم به جریان عبوری از سیم پیچ وابسته خواهد بود. کنتور به این طریق میزان انرژی مصرف شده را اندازه گیری می‌کند. اما در مقابل کنتورهای دیجیتال و جدیدی که تولید می‌شوند با استفاده از ترانسفورماتور جریان یا همان CT جریان و مدارات الکتریکی را اندازه گیری می‌کنند.

این وسیله از جمله اصلی‌ترین تجهیزات الکتریکی هر ساختمان است که توسط اداره برق به مشترکین ارائه می‌شود و در حال حاضر تمام ساختمان‌های جدید از نوع کنتورهای دیجیتال استفاده می‌کنند.

در واقع کابل برق از اداره‌ها تا تیرهای برق و در نهایت هم توسط این کنتورها وارد ساختمان‌ها می‌شود. پس از طی این فرآیند هر مشترک یا واحد ساختمانی می‌تواند که از جریان برق استفاده کند. به هر اندازه‌ای که محاسبات کنتور دقیق‌تر باشد حقیقتا مشترکین هم پرداخت منصفانه‌تری خواهند داشت.

کاربرد کنتور برق

همان گونه که قبل‌تر اشاره کردیم کنتورهای برق بر اساس نیروی الکترومغناطیسی عمل می‌کنند و کاربرد اصلی آن‌ها محاسبه انرژی الکتریکی مصرف شده خواهد بود و یا این که همان برق مصرف شده توسط کاربران مناطق مختلف (کاربران تجاری، خانگی و صنعتی) را اندازه گیری می‌کند. به هر اندازه‌ای که مقدار جریان اندازه گیری شده دقیق‌تر باشد افراد می‌توانند حق پرداخت منصفانه‌تری را دارند. مزیت دیگر اندازه گیری دقیق این است که کارشناسان هم با تصمیمات و محاسبات بهتری روبه‌رو می‌شوند.

کنتور‌برق انرژی الکتریکی اندازه گیری شده را به صورت کیلو وات ژول نشان می‌دهد، حال این مقدار در کنتور‌های مکانیکی و دیجیتالی متفاوت نیست اما اندازه گیری توسط کنتورهای دیجیتالی دقیق‌تر انجام می‌شود. می‌توانید کنتورهای برق را در ساختمان‌های مختلف تجاری، مسکونی، اداری و… در تعداد واحدهای مختلف مورد استفاده قرار دهید. در این صورت است که مقدار جریان اندازه گیری شده دقیق محاسبه می‌شود و پول یا هزینه پرداختی هم به همان اندازه منصفانه پرداخت می‌شود.

خرید کنتور برق

همان طور که می دانید کنتور برق از اصلی ترین تجهیزات الکترونیکی به حساب می آید که در هر خانه و یا کارگاهی برای انواع مصارف چه برق تکفاز یا سه فاز استفاده می شود.با استفاده از کنتور به هزینه توان مصرفی که باید پرداخت کنید پی می بردید به همین جهت انتخاب مناسب برای خرید اینترنتی کنتور‌برق نوع کنتور تاثیر به سزایی در هزینه تمام شده شما خواهد داشت.انواع کنتور شامل مکانیکی ، دیجیتال ، خانگی ، صنعتی ، تک فاز ، سه فاز و… می باشد که این محصولات بر اساس محل و مکان مورد استفاده به انواع مختلفی تقسیم می شوند و روش محاسبه هر کدام با دیگری تفاوت دارد.به طور مثال در مصارف خانگی بیشتر از کنتور های تک فاز و مصارف صنعتی ، کنتور سه فاز استفاده می شود.

در نتیجه این موارد قبل از خرید کنتور برق می بایست با کارشناسان و متخصصان این حوزه مشورت کنید و مناسب ترین کنتور را با توجه به محل مورد نیاز خود انتخاب کنید تا هم در هزینه محاسباتی صرفه جویی شود و هم از خطراتی احتمالی مربوط به برق جلوگیری شود.همان طور که گفته شد کنتور‌برق دارای انواع مختلفی می باشد و باید بر اساس مکان و نیاز خود آن ها را خریداری کنید.پس از انتخاب کنتور مناسب خود می بایست بین ویژگی هایی که هر مدل از کنتور ها دارا می باشند انتخابی انجام دهید که هر کدام از آنها بر قیمت کنتور برق تاثیر گذار می باشند.

به طور مثال ویژگی هایی چون مقاومت در برابر نوسانات و جریان های شوکی ، کنتور بدون محدودیت طول عمر برای تعویض قطعات ، مقاوم در برابر تغییرات دمایی و تشعشعات رادیویی ، قرائت آسان و آنی مقدار مصرف برق ، قابل نصب در شرایط آب و هوایی مختلف ، قابلیت عرضه در رنج های مختلف ولتاژی و جریانی و … نوعی از ویژگی های مهم و تاثیر گذار در قیمت کنتور برق می باشند که صرفا نیاز شما تایین کننده مدل و قیمت کنتور برق قدیمی می باشد.

کنتور برق - الکترو جزایری

کنتور برق قدیمی

آنالوگ و دیجیتال دو نوع از کنتور های برق عرضه شده در بازار می باشند که به کنتور های قدیمی آنالوگ و به کنتور های جدید دیجیتال گفته می شود.در کشور های دیگر کنتور آنالوگ دیگر منسوخ شده است اما در ایران همچنان کنتوری کاربردی می باشد.داخل کنتور برق قدیمی با توجه به ساختار و قدیمی بودن دارای محدودیت هایی برای محاسبه برق مصرفی مشترک را دارند.

به این کنتور ها ، تک تعرفه نیز گفته می شود زیرا در طی شبانه روز تمام مصرف برق را با یک نرخ ثابت محاسبه و اندازه گیری می کنند.کنتور های برق قدیمی به سه دسته کنتور آنالوگ تک فاز که دارای ولتاژ ۲۲۰ ولت ، کنتور آنالوگ سه فاز یا غیر دیماندی با ولتاژ ۳۸۰/۲۲۰ و کنتور آنالوگ سه فاز یا دیماندی که تفاوتش با دسته دوم در آمپر آن می باشد تقسیم می شوند.به طور عمده این کنتور ها دارای مشکلاتی چون نچرخیدن و از حرکت ایستادن کنتور ، نامنظم کار کردن آن و..و می باشد.

 

فروشگاه الکترو جزایری عرضه کننده انواع کنتور برق دیجیتال و کنتور برق آنالوگ می‌باشد.

☎️ با یک مشاوره رایگان بهترین را انتخاب کنید! ☎️

۰۲۱۳۳۹۰۳۲۵۶

    ۰۲۱۳۳۵۳۰۸۲۴    

   ۰۹۱۲۷۰۲۷۳۵۵   

 

ماشین آلات کنتور برق

کنتور برق در یک تعریف ساده و فنی به ابزاری گفته می‌شود که مقدار مصرف برق شهروندان را اندازه‌گیری می‌کند و میزان آن را برحسب کیلووات بر ساعت به فرد نشان می‌دهد. عملکرد یک کنتوربرق به این صورت است که یک میدان الکترومغناطیسی را از سیم‌پیچ خود عبور می‌دهد و بر همین اساس میزان برق مصرفی را اندازه می‌گیرد. دلیل خرید کنتور برق‌ فرعی این است که بعد از کنتور برق مادر و اصلی قرار بگیرند تا داده‌های دقیق‌تری را ثبت کنند. شایان‌ذکر است که نصب چنین کنتوری به مجوز شرکت توانیر نیازی ندارد. در هنگام خرید کنتوربرق باید به این نکته دقت نمود که حتماً دارای توانایی اندازه‌گیری جریان نول باشد. از جمله مواردی که هنگام خرید کنتور برق می‌بایست به آنان توجه نمود، عبارت‌اند از:

ماشین آلات کنتور برق

 

⏺️ قابل نصب بودن در شرایط اقلیمی مختلف

⏺️ آستانه تحمل بالا در برابر شکستگی‌های مشهود و آسیب

⏺️ تعویض باتری بدون نیاز به بازکردن مدارهای داخلی

⏺️ عدم امکان بازشدن درب کنتور برای تقلب کردن یا اختلال در کارایی کنتور

⏺️ بازشدن درب قسمت‌های حالت باتری و ترمینال مداری در رجیستری‌های متعدد به همراه فراوانی تکرار و ثبت ۲۰ مورد آخر با زمان و تاریخ آن

⏺️ امکان ثبت وقایع و فراوانی آن‌ها و ثبت تاریخ و ساعت ارتباط با قطعی برق

⏺️ وضعیت باتری

⏺️ برنامه‌ریزی

کنتور برق خانگی

کنتور برق خانگی که برای ساختمان‌ها تولید می‌شوند به دو صورت تک فاز و سه فاز هستند. این مدل کنتورها در دسته‌بندی به کنتورهای اکتیو معروف هستند. معمولا برای مصارف خانگی از کنتورهای تک فاز استفاده می‌شود اما گاهی اوقات برق‌های سه فاز به یک ساختمان کشیده می‌شوند که در این صورت از سه سیم فاز و یک عدد سیم نول استفاده می‌شود که به آن‌ها سه فاز می‌گویند که برای خرید کنتور برق خانگی می توانید به فروشگاه ما سر بزنید . توجه کنید که برای مصارف خانگی از برق سه فاز استفاده نمی‌شود مگر این که صاحب خانه به ترجیح دهد از برق سه فاز به همراه کنتور سه فاز استفاده کند.

گفتنی است که ولتاژ در نظر گرفته شده برای برای یک سیم فاز و یک سیم نول ۲۳۰ ولت است و اختلاف ولتاژ یک سیم فاز با فاز دیگری حدود ۳۸۰ ولت است. در حقیقت مصرف کننده‌هایی که در برق ۳۸۰ ولت تغذیه می‌شوند برای برق صنعتی است.

پس برای راه اندازی کردن یک کنتور خانگی به سه فاز احتیاج است و در کنار آن از یک نول هم باید استفاده شود. در کنتورهای خانگی سیم‌های فاز و نول از خود کنتور عبور داده می‌شوند چرا که ابعاد سیم مناسب است و بزرگ نیستند.

کنتور برق دسته دوم

استفاده از کنتور برق به منظور تعیین میزان توان مصرفی دستگاهی خاص و یا مجموعه‌ای از مصرف کننده‌ها، ضروری است. هر چند برای اتصال برق و صدور قبض برق، کنتور هر واحد مسکونی یا تجاری باید توسط اداره برق نصب گردد؛ اما برخی از افراد برای مقاصد خاص نظیر محاسبه‌ی میزان توان مصرفی چند دستگاه به طور دقیق، نیاز به نصب کنتور مجزا در سیستم برق‌رسانی به این مصرف کننده‌ها هستند. خرید کنتور برق دسته دوم، برای این افراد می‌تواند گزینه‌ای معقول و ارزان باشد. در واقع نصب این کنتورهای برق، پس از کنتور اصلی صورت می‌گیرد و نیازی به کسب مجور و تاییدیه از جانب اداره برق را ندارد.
کنتورهای برق در انواع سه فاز و تک فاز و با محدوده‌ی شدت جریان محدود و مشخص کار می‌کنند. همچنین مکانیکی و یا دیجیتالی بودن کنتور نیز مورد توجه است. حال در نظر بگیرید که واحدهای صنعتی به‌منظور محاسبه دقیق هزینه‌ها، قرار است مصرف دقیق و هزینه‌ی برق مصرفی دستگاهی خاص را محاسبه کنند، تنها راه دقیق محاسبه‌ی این هزینه، استفاده از کنتور به صورت مجزا برای این دستگاه است تا بتوان میزان کیلو وات ساعت آن را در زمان مشخص اندازه‌گیری کرد. در واقع از آنجایی‌که وات مترها صرفا توان لحظه‌ای را محاسبه می‌کنند، برای محاسبه‌ی برق مصرفی در یک بازه‌ی زمانی خاص مثلا یک ماه، باید زمان‌های آماده به کار دستگاه نیز مشخص باشند و همچنین توان مصرفی دستگاه نیز عدد ثابتی باشد تا بتوان از این طریق محاسبه کرد که کار سختی است. اما با استفاده از کنتورهای مجزا، به سادگی می‌توان برق دستگاه‌ها را تحت کنترل داشت.

الکترو جزایری نمایندگی فروش انواع کنتور با بالاترین کیفیت و بهترین قیمت

 

کنتورهای مکانیکی

کنتورهای تک‌فاز مکانیکی از ولتاژ ۲۲۰ ولتی استفاده می‌کنند و از لحاظ مؤلفه جریان اسمی به سه دسته کنتورهای ۵ آمپر، ۱۵ و ۲۵ تقسیم‌بندی می‌شوند. کنتورهای سه‌فاز مکانیکی که به کنتور غیر دیماندی نیز مشهور هستند، از ولتاژ ۲۲۰ تا ۲۸۰ استفاده می‌کنند و جریان اسمی آن‌ها ۴۰ و ۱۰۰ آمپری خواهد بود. کنتورهایی که دارای ولتاژ ۲۲۰ تا ۳۸۰ هستند، با جریان اسمی ۱۰۰-۱۰۰ کار می‌کنند و آمپراژ ۵ آمپری دارند، در دسته کنتورهای سه‌فاز دیماندی مکانیکی قرار می‌گیرند.

کنتور برق دیجیتالی

کنتورهای دیجیتالی تک‌فاز که ولتاژ ۲۲۰ تا ۳۲۰ دارند، از لحاظ ساختاری که شرکت سازنده آن‌ها برای این نوع کنتور لحاظ کرده، از آمپراژ ۵ تا ۱۰۰ استفاده می‌کنند و نحوه عملکرد آن‌ها به‌صورت پالسی خواهد بود. کنتور برق‌هایی که توانایی سنجش انرژی مصرفی اکتیو و راکتیو را به‌صورت هم‌زمان دارند و می‌توانند در دو حالت دیماندی و غیر دیماندی ساخته شوند، کنتور برق‌های دیجیتالی سه‌فاز هستند. این کنتورها ولتاژ ۲×۲۳۰ تا ۴۰۰ دارند و جریان اسمی آن‌ها باتوجه‌به ساختارشان دو تا صد آمپر خواهد بود. نصب آن‌ها به‌صورت مستقیم و ترانس جریانی انجام می‌شود و نحوه عملکرد آن‌ها پالسی است؛ در این حالت می‌توان گفت که کنتور در دسته دیماندی‌ها قرار می‌گیرد.

کنتور برق‌هایی که بر حسب ولتاژ کاری و مقدار آن، قابلیت تعبیه ثانویه دارند و می‌توانند به‌صورت پالسی کار کنند، کنتورهای دیماندی سه‌فاز هستند. ولتاژ کاری این کنتورها ۳×۲۳۰ تا ۴۰۰ است و آمپراژ آن بین یک تا ده آمپر قرار می‌گیرد.

تشخیص کنتور برق واحد

گاهی اوقات بروز مشکلات ناگهانی برق و قطع شدن فیوز برق واحد، ایجاب می‌کند تا به کنتور برق مربوط به واحد خود مراجعه کرده و اقدام به وصل کردن فیوز و یا حتی رفع مشکل احتمالی کنتور نماییم. اما اگر به تازگی به ساختمان جدیدی نقل مکان کرده باشید و یا تا به حال به کنتور مراجعه نکرده باشید، احتمالا در میان تعدد کنتورها، نتوانید متوجه شوید که کدام کنتور مربوط به واحد شما هست.
یک راه حل ساده برای تشخیص کنتور برق واحد این است که فیوزهای داخلی ساختمان و درون جعبه فیوز واحد خود را قطع کنید تا هیچ‌گونه مصرف برقی نداشته باشید؛ سپس به کنتورها نگاه کنید و در صورت قدیمی و آنالوگ بودن کنتورها، ببینید که غلطک کدام کنتور نمی‌چرخد، این موضوع به این معناست که کنتوری که نمی‌چرخد و مصرفی ندارد، کنتور شما هست. در کنتورهای دیجیتالی نیز باید به جای چرخش اهرم، به تغییر اعداد دقت کنید.
حال اگر واحدی در ساختمان وجود دارد که خالی بوده و هیچ مصرفی ندارد، در ابتدا باید کنتور این واحد را مشخص کرده و سپس برق واحدتان را قطع کنید تا بتوانید کنتور واحد خود را تشخیص دهید. با این تفاسیر می‌توانید به سادگی کنتور برق واحد خود را بدون تخصص و داشتن تجهیزات خاص، تشخیص دهید.

کنتور برق

کنتور برق جدید

این روزها کنتورهای جدیدتری نسبت به نمونه‌های آنالوگ یا مکانیکی روانه بازار شده‌اند. در این کنتورهای جدید برقی برای نمایش اطلاعات از صفحه نمایش دیجیتال و مدار الکتریکی استفاده می‌شود. گفتنی است که این مدل کنتور محاسبه تعرفه‌ها در ۲۴ ساعت روز متفاوت خواهد بود حتی در ۶ ماه نیم سال اول و دوم هم متفاوت است. در حقیقت کنتورهای دیجیتال یا جدیدی که الان استفاده می‌شوند سه تعرفه برقی دارند. این تعرفه‌ها در بازه اوج بار، میان باری، کم باری محاسبه می‌شوند که برای هر کدام از آن‌ها ضریب ۱، ۵.۲، ۲۵% در نظر گرفته شده است. در صورتی که یک مشترک در طول روز ۲۰kvh برق مصرف کند، میزان مصرف برق آن به صورت  زیر خواهد بود:

میان باری: ۱۰kvh

اوج باری: ۳kvh

کم باری: ۷kvh

ضریب*نرخ*مصرف = بهای برق مصرفی

=۳۸۵۰(۷*۲۰۰*۰.۲۵)+(۳*۲۰۰*۵.۲)+(۱۰*۲۰۰*۱)

بهای برق مصرفی این مشترک در یک شبانه روز برابر ۳۸۵۰ ریال است.

کنتورهای برق جدید یا دیجیتال به نوبه خود انواع مختلفی دارند برای مثال به دو صورت تک فاز و سه فاز تولید می‌شوند. این کنتورها را نمی‌توان دست کاری کرد و یا جریان برق را به سرقت برد یعنی امنیت بالایی دارند.

روش خواندن کنتور برق

اعدادی که در کنتور برق وجود دارند در مبلغ قبض صادرشده تأثیر بسزایی دارند. این تأثیر به‌گونه‌ای است که برای خواندن میزان برق مصرفی باید شماره‌ای که بر روی بدنه کنتور درج شده با کدی که در پیامک شرکت توانیر برای مشترک ارسال شده، مطابق باشد. نوع کنتورخوانی در کنتور برق‌های سه‌فاز و تک‌فاز تفاوتی ندارد؛ اما یک کارکرد خاص در آن‌ها موجود است که به‌موجب آن بار مصرفی محاسبه خواهد شد. در این روش نیازی نیست آخرین رقم سمت راست خوانده شود.

کنتورخوانی در کنتور دیجیتالی به این صورت است که در مرحله اول بایستی دکمه قرائت زده شود و در مرحله دوم میزان برق مصرفی در نمایشگر و در قسمتی که با کارت قرمز مشخص شده، نمایان گردد. هر بار فشار دادن دکمه قرائت سبب می‌شود که اطلاعاتی مانند نرخ اوج بار، میان بار و کم‌بار نشان داده شود. یک مثال برای قرائت کنتور کد ۱.۸.۲ است که در آن میزان بار مصرفی ۳۳۶۴ است و باید به‌دفعات دکمه قرائت فشار داده شود تا تعرفه‌های بعدی نمایش داده شوند.

کشورهای پیشرفته برای صدور قبض خود از فناوری‌های پیشرفته‌تری استفاده می‌کنند و روش کنتورخوانی مرسوم در ایران، در آن کشورها از بین رفته است. ارز الکتریکی در این کشورها متداول شده است و زمانی که میزان بار مصرفی محاسبه می‌شود به شرکت نیروی برق ارسال خواهد شد. سپس این کنتورهای به‌صورت خودکار نرخ مصرفی انرژی را ارسال کرده و شرکت‌های توزیع برق به‌صورت اتوماتیک قبض را از حساب مشتری کسر می‌کنند. اگر حساب مشتری موجودی نداشته باشد و قبض برق کسر نشود، مصرف‌کننده چندین بار اخطار دریافت می‌کند تا درنهایت یا بدهی خود را پرداخت کند یا شرکت برق، جریان الکتریکی خانه وی را قطع نماید.

کنتور برق

کنتور برق فرعی

تمام کنتورهای ذکر شده به همراه کنتورهای مکانیکی، صنعتی، تک فاز و سه فاز در زیر مجموعه کنتورهای فرعی هستند. در همه سیستم‌های برقی من جمله این کنتورها برای محاسبه میزان مصرف انرژی از واحد کیلو وات بر ساعت استفاده می‌شود. گفتنی است که این کنتورها با توجه به مکانی که استفاده می‌شوند به مدل‌های مختلفی تقسیم می‌شوند و روش محاسبه هر کدام از آن‌ها با دیگری متفاوت خواهد بود. کنتورهای فرعی برق هر کدام به نوبه خود از قیمت، مشخصات فنی، ویژگی‌های ظاهری، برند و… با هم متفاوت هستند.

به روزرسانی در تاریخ ۱۴۰۱/۱۱/۱۱

کنتور برق یا “کنتور الکتریکی” یک دستگاه اندازه گیری برق است که برای اندازه گیری مصرف برق یک ساختمان، خانه یا واحد مسکونی استفاده می شود. کنتور برق به صورت معمول دارای یک دیسپلی (نمایشگر) دیجیتال است که نشانگر میزان مصرف برق است.

کنتور برق به طور کلی در دو دسته تقسیم می شود:

۱. کنتور الکترومکانیکی: این نوع کنتور از مکانیزم های مکانیکی و الکتریکی برای اندازه گیری مصرف برق استفاده می کند.

۲. کنتور الکترونیکی: این نوع کنتور برق از سیستم های الکترونیکی برای اندازه گیری مصرف برق استفاده می کند. این نوع کنتور اغلب دارای قابلیت های بیشتری نسبت به کنتور الکترومکانیکی می باشد مانند قابلیت خواندن اطلاعات از راه دور، ذخیره سازی اطلاعات مصرف برق، صدور گزارشات مصرف برق و غیره.

کنتور برق فرعی یا کنتور برق دوموجود، به یک دستگاه کنتور برق اشاره دارد که برای اندازه گیری مصرف برق در یک قسمت خاص از سیستم برق استفاده می شود. به عبارت دیگر، این کنتور برق برای اندازه گیری مصرف برق در یک بخش خاص از یک مجموعه برقی مورد استفاده قرار می گیرد، که ممکن است یک قسمت کوچک از یک ساختمان، یک دستگاه خاص یا یک تجهیزات صنعتی باشد.